Moringa (Macedonian)

Moringa чудото дрво
Како “чудото дрво” Moringa се вика, не без причина. Во меѓувреме, повеќе од 700 научни студии покажуваат дрвото и листовите и плодовите како разноврсна корисни за здравјето. Особено изненадува е антиоксиданс активност на листовите – тоа е веројатно толку висока како и секоја друга засега познати растителни или овошје.

Дрвото “Moringa oleifera” потекнува од Индија, каде што расте во подножјето на Хималаите. Во Ведите, е пријавен како 5000 години за Moringa. Во Ајурведата, се вели еднаш дека Moringa може да се излечи над 300 болести.

Низ вековите Moringa се шири во текот на тропските и суптропските региони на светот каде што е сега одгледува во многу земји и одгледува како зеленчук. Moringa се прилагодува во текот на вековите на своето опкружување, сега е 13 видови на Moringa познати. Најблиска тип е Moringa oleifera.

Брзорастечки растенија на висока хранлива вредност
На растенијата расте до 30 см месечно и може да се постигне во рок од една година на износ до четири метри. За чудо, сите делови на дрво се користат. Жителите на земјите каде Moringa расте, се независно го открија корисни својства на Moringa за нивната благосостојба и применети.

Лисјата на Moringabaumes може да се јаде суров и свежи како салата – или во врела лисјата како зеленчук. Исто така, сосови и супи можат да бидат подготвени од листовите. Тие вкус кисела многу добро и претставуваат одличен извор на витамини. На зеле имаат вкус и сарказам на ротквица и може да се користи за Леќата или нешто јаде. На сушени листови може да се подготви исклучително хранливи прав, храна или пијалок може да се додаде како вреден додаток во исхраната. Исто така може да се акумулира Сонцето брашно, кои им се печива повисока хранлива вредност.

Семето од плодот на дрвото Moringa се малку поголеми од грашок, а исто така може да се готви како грашок или печено како ореви и потоа се јадат. Од семето може да биде стекнато добар квалитет масло. Тоа е често во споредба со маслиново масло, но има повисока топлина Moringaöl точка од маслиново масло. На Moringaöl е високо ценет во козметичката индустрија. Во антиката Moringaöl беше многу популарен меѓу Грците. Веројатно од страна на имот за да се елиминира тело мирис.

18 од 20 аминокиселини и многу минерали
Moringa се смета далеку од повеќето хранливи растенија. Moringa содржи 18 од 20 познати амино киселини. Амино киселини се важни компоненти кога станува збор за транспорт на кислород, концентрација и функцијата на мозокот. Тие поддршка ментални перформанси и се за добро функцијата на мозокот е многу важна.

Минерални и витамински содржина на растителни компоненти се огромни: Moringa содржи 4 пати повеќе витамин А од морков – и со тоа помага да се види на лицето подобро. Moringa е богата со витамин Е и е богата со железо содржина. Комбинација и составот на компонентите на дрвото Moringa е многу фокусирани и избалансиран. Сонцето Moringa производи во прилог на бројни ефективни средно фабрика нечистотии по хранливи материи: 2 пати повеќе протеини како соја, 7 пати повеќе витамин Ц како портокали, 4 пати повеќе витамин А во моркови, четири пати повеќе калциум, како млеко, 3 пати многу калиум, како банани и многу големи количини на природен хлорофил, кој му дава на телото многу светлина енергија. Moringa, исто така, обезбедува многу висок процент на незаситени природни масни киселини (омега-3, -6 и -9) кои можат да помогнат нашиот имунолошки систем ефективно. Moringa содржи речиси сите не-есенцијални амино киселини.

Еден од најдобрите природни извори на антиоксиданси
Слободните радикали се многу штетни за организмот и се вклучени во патогенезата на многу болести. Зголемената формирање на слободни радикали се должи на стресот, озон, UV зрачење, лошата исхрана, алкохол и цигари употреба.

Антиоксидантни материи дејствуваат како чистачи во телото и, исто така, им помогне со одбрана против инфекција. На пример, витамин Ц и витамин Е се важни антиоксиданси кои ги штитат клетките и ткивата во текот на физичкиот напор, со поддршка на телото во перформансите. Како анти-воспалителни агенси работат најдобро кога се комбинираат со други слични природни биоактивни супстанции. Притоа многу поголем ефект се добива кога само еден од овие супстанции.

Moringa содржи 46 антиоксиданс супстанции и затоа е еден од главните природни извори на антиоксиданси. На антиоксиданси најде во Moringa: витамин А, Ц, Е, К, магнезиум, цинк, селен, леуцин, холин, zeatin, хлорофил, бета-ситостерол, kampferol, кверцетинот, рутин, caffeoylquinic киселина, лутеин, zeaxanthin, глутатион, бета каротин, Алфа-каротен и други каротини stigmasterol.

Висок ORAC вредности на Moringablätter
ORAC вредност (кислород радикални апсорпцијата капацитет) укажуваат на степенот до кој биолошка супстанција инхибира на слободните радикали. Со мерење на ORAC вредност може да се утврди кои Lebens-/Nahrungsmittel имаат особено добри антиоксидантни својства. Moringa сјае тука со вредност од околу 46.000 ORAC единиците на 100 грама, американското Министерство за земјоделство препорачува зема секојдневно 3000-5000 ORAC единици. Всушност се осумдесет проценти од населението е помалку од 1000 единици дневно за себе. Д-р Клаус Бекер од Универзитетот во Штутгарт Hohenheim, има повеќе од 15 години во Moringa истражувачки проекти. Тој пие со години со симпатија Морин Gatee и е убеден дека во Moringa е се уште голем потенцијал. Како и за голем биорасположивост на хранливи материи, постојат многу процеси во оваа фабрика таму, кои не може да се објасни. Многу студии останува напред. Важна премногу дистрибуција на Moringa производи: продажба на moringa прав ќе падне за најновите информации во рамките на Роман храна Регулатива. Пред да бидат донесени на пазарот, таа мора тоа како “роман храна” се овозможени.

Тајната на Moringa
Семиња, лисја и прав од Moringabaumes се реални и витални хранливи материи материјал добавувачи можат да се натпреваруваат во кои ниту едно друго овошје или зеленчук. Moringaprodukte содржи повеќе протеини отколку јајца, повеќе калиум од бананите, повеќе витамин Ц од портокалот, надминување на витамин А содржината на моркови и содржина на калциум од млекото од страна на повеќе.
Покрај тоа, фабриката содржи многу од зелен растителен пигмент хлорофил, многу минерали, витамин Е, исто така. Сите есенцијални амино киселини и високо незаситени масни киселини во избалансиран Многу фитохемикалии и антиоксиданси Moringa направи круг нешто за здравјето.
Состојката zeatin гарантира дека состојките добро се апсорбираат од страна на телото. Zeatin отвора клетки, така што хранливи материи се пренасочени таму, каде што се потребни.

Предностите

1) калциум за здрави заби и коски
Moringa е богата со вредни калциум, што е важно за стабилен коските и забите. За разлика од млечни производи, калциум на фабриката Moringa е лесно се апсорбира од страна на телото. Особено за бремени жени, доилки, деца, спортисти ќе имаат корист. И превенција на остеопороза или губење на коскената маса во акутната случај на Moringa е препорачливо.
2) Совршен извор на протеини
Moringa содржи 18 од сегашните 20 познати амино киселини. Амино киселини од телото метаболизира својата протеини, што е важно, меѓу другото за производство на хормони, ензими и антитела и за развојот на коските, мускулите, забите, сврзното ткиво и крвните садови. Дел од амино киселини познати како суштинско значење, бидејќи телото не може да се произведе и затоа потпираат на надворешен снабдување со внесувањето храна.
Moringa, исто така, ги содржи сите есенцијални амино киселини, вклучувајќи хистидин и аргинин, кои се валидни за одгледување на децата, како од суштинско значење. Moringa е совршен извор на протеини за деца, бебиња, доилки, бремени жени, вегетаријанци, вегани и спортисти. И жените во менопауза имаат корист од оваа избалансирана амино киселина содржина.
3) За повеќе моќ и издржливост
Поради неговата висока содржина на бета-каротин, витамин Е, Ц и железо Moringa обезбедува добра понуда на кислород во мозокот и го поддржува создавањето на хемоглобинот во крвта. Ова го стимулира мозочните клетки и концентрација и ефикасноста средства пораст.
4) антиоксиданси за да се спречи предвременото стареење
Антиоксидансите помагаат собираат еколошка штета и токсини од храна и ги прават безопасни. На Moringa растителни 46 антиоксиданси биле откриени, како што селен, витамин Е и Ц Moringa помага страсни очи, предвременото стареење на кожата и спречување на разни возраст слабости.
5) Други
Покрај тоа, фабриката Moringa има многу повеќе позитивни карактеристики. На растенијата може да се користи како добиточна храна во исхраната на животните за прочистување на загадена вода за пиење и служи како биолошки вештачко ѓубриво. Повеќе за овие аспекти на растенијата тука >>

Препорачан
На растенијата Moringa, и цвеќиња, лисја, овошје и семиња се јаде. Покрај тоа, прав добиени од лисја и семето на масло за човечка исхрана. Оставањето на семето никнува, тие добиваат малку остар вкус потсетува на рен. Плодовите на дрвото вкус аспарагус, и цвеќињата имаат печурка-како вкус.
Со цел да се зголеми хранливи содржината на храна, е производ добиен од листовите на растението во прав може да се даде храна и пијалок. Препорачува за 2-3 лажички Moringa прав дневно.
Наш партнер dragonspice.de видите прав и семето на растенијата Moringa >>
“Дрвото Moringa е исклучително корисна против исхрана болести поврзани -. Феномен помеѓу храната и лековити растенија” професор Клаус Бекер на тропски центар на Универзитетот на Hohenheim
“Moringa oleifera е сите природни, евтини и достапни мулти-витамин.” [И] “Ако јас морав да се посветат на растение кое има максимална корист за човештвото, јас ќе имаат проблеми со наоѓање на подобра како Moringa.” д-р Ловел Ј Fuglie, директор на Црквата Светскиот сервис на
Повторно сумирани Moringa се користи како:
Извор на храна за луѓето:
Главната исхрана и дополнување. Lyophilised (лисја, овошје, цвеќе, семе, масло и прав од листовите) Moringa oleifera Blattulver Капсули
Зеле вкус рен и овошје како аспарагус.
Медицина: лисја, цвеќиња, овошје, семиња, гранчиња, кора, корен, масло, прашина на листовите.
Добиточна храна: добиток, на Moringa добие дополнителна храна (2 кг на ден) се многу на телесната тежина (до 32%). Кравите 43 до 65% повеќе млеко.
Moringa може да се хранат на домашни миленици.
Во пчеларството: Дрвото Moringa може да напредува со доволно дожд во текот на годината. Цвеќиња даде убава мед.
За производството на нафта: moringa масло, кое е добиено од семето, е еден од најдобрите масла за козметичката индустрија. Како масло за јадење, што има најдобрите вредности со омега-9 масни киселини.
Како ѓубриво / храна: растенија, кои се испрскаат со Moringa решение (25 мл на растенијата) принос зголемување од 20 до 35%. Растенијата и плодовите се посилни и поотпорни на сите видови на болести и микроорганизми. Таа, исто така може да се примени во градината и затворен растенија.
Како алтернативен извор на енергија и контрола на загадувањето: Moringa расте во тропските клими, до 30 cm месечно. Една акра
Moringa овозможува до 700 тони на биомаса годишно.
Од нафта Moringa е високо-квалитетни биодизел.
Специјални нешто во врска со Moringa oleifera е дека интересот на западните научници одговорен и хуман организации е огромна сега.
Antioxidative заштита од Moringa лист Буре По водечките маса работат на антиоксиданс капацитет на растителна храна (мерена од страна на ORAC метод, објавена од страна на американското Министерство за земјоделство во 2007 година) уште само 12 се користат храна се познати, на 100 грама сува материја најмалку 9000 ORAC -единици.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x