Moringa (Albanian)

Fakte Moringa
M. oleifera është vendas në Indian sub-kontinentit dhe të natyralizuar në zonat tropikale dhe sub-tropikale në mbarë botën.
M. oleifera është një pemë ose shkurre qumeshtit, rritje të shpejtë, rezistent thatësira, duke arritur një lartësi mesatare prej 12 metra (39 feet) në maturim. Të tjera dymbëdhjetë (12) varietetet e Moringa përfshijnë:
Moringa arborea
Moringa Borziana
Moringa Concanensis
Moringa Drouhardii
Moringa Hildebrandtii
Moringa Longituba
Moringa Ovalifolia
Moringa Peregrina
Moringa Pygmaea
Moringa Rivae
Moringa Ruspoliana
Moringa Stenopetala
Emri i zakonshëm i Moringa oleifera përfshijnë: Benzolive, thupër pemë, Kelor, Marango, Mlonge, Mulangay, Saijhan dhe Sajna
Gram për gram pluhur të thata fletë Moringa përmban:
25 herë Hekuri i spinaq
17 herë Kalciumi të qumështit
15 herë më i Kaliumi bananas
10 herë Një Vitamina e karrota
9 herë Proteina e kos
0.5 herë Vitamina C i Portokalle
Historia Moringa dhe Legjenda
Pemë perime Moringa është vendas në pjesën veriore të Indisë. Rreth kohës prej 2000 para Krishtit gjethet ishin pari e përshkroi si një barishte medicinale. Ayurveda, tradita gojore e mjekësisë indiane, ka deklaruar se Moringa 300 parandalon sëmundjet. Ayurveda mjekësisë është një nga sistemet më të vjetra të kujdesit shëndetësor. Mjekësia Ayurveda ofron hapat e nevojshëm për të jetuar i shëndetshëm gjatë jetës së dikujt, si dhe përshkruan një gamë të gjerë të masave terapeutike për të luftuar sëmundjen.
Moringa është vlerësuar shumë në botën e lashtë:
Romakët, grekët dhe egjiptianët vaj ushqimor nxjerrë nga farat dhe e përdorën atë për parfum dhe locion lëkurës.
Moringa naftës është përdorur për mbrojtjen e lëkurës në mot shkretëtirë nga egjiptianët e lashtë.
Në Indinë e lashtë, Maurian luftëtarët ishin ushqyer me ekstrakt fletë Moringa në frontin e luftës. Ekstrakt fletë u besohet të ketë dhënë luftëtarëve qëndrueshmëri ekstra dhe forcë.
Në ishullin e Xhamajkës në vitin 1817, një peticion lidhur Moringa vaj u paraqit në Shtëpinë e Xhamajkës të Kuvendit. Ajo e përshkroi naftën si të qenit i dobishëm për sallata dhe për qëllime kuzhinës, dhe duke qenë e barabartë me vaj të mirë Firences si një dritë ndriçues, duke i dhënë të qartë pa tym. Gjethet dhe pods janë përdorur po ashtu në recetave lokale. (Kortezi e Moringa Farm)
Për shekuj me radhë, Moringa është marrë për disa vende gjysmë-tropikale dhe tropikale. Njerëzit në Indian sub-kontinentit kanë përdorur gjatë pods Moringa për ushqim. Gjethet janë të ngrënshëm ngrënë të gjithë Afrikën Perëndimore dhe pjesë të Azisë. Përveç gjethe, pjesët e tjera të kësaj peme perimesh Amazing (p.sh., fara dhe lule) janë përdorur rregullisht për ushqim, medicinale dhe për qëllime terapeutike.
Përdorur tradicionalisht për:
Indi: Anemia, ankthi, astma, blackheads, papastërtitë e gjakut, bronkit, rrufë, kongjestion gjoks, kolera, conjunctivitis, kollë, diarre, sy dhe infeksionet e veshit, ethe, ënjtje të gjëndrave, dhimbje koke, tensioni i gjakut anormale, histeri, dhimbje në nyje, pimples, psoriasis, çrregullime të frymëmarrjes, i poshtër, dhimbje fyti, ndrydhje, tuberkulozi
Guatemala: infeksionet e lëkurës dhe plagë
Filipine: Anemia, ënjtje gjëndrave dhe lactating

Moringa pemë mrekulli
Si “pema mrekulli” Moringa është quajtur, jo pa arsye. Ndërkohë, më shumë se 700 studime shkencore tregojnë pemë dhe gjethet dhe frutat si të dobishëm për shëndetin e gjithanshëm. Veçanërisht e çuditshme është aktiviteti antioxidant e lë – kjo është ndoshta aq i lartë sa çdo bimë tjetër i njohur aktualisht ose fruta.

Pemë “Moringa oleifera” e ka origjinën nga India, ku ajo rritet në këmbët e Himalajet. Në Veda, është raportuar si 5000 vjet më parë në lidhje me Moringa. Në Ayurveda, është thënë përsëri se Moringa mund te kuroje mbi 300 sëmundjet.

Gjatë shekujve Moringa është përhapur mbi rajonet tropikale dhe subtropikale të botës ku ajo është kultivuar tashmë në shumë vende dhe kultivohet si perime. Moringa është përshtatur gjatë shekujve të mjedisit të saj, ajo tani është e 13 specie të njohura Moringa. Lloji më i njohur është oleifera Moringa.

Rritje të shpejtë bimëve me vlerë të lartë ushqyese
Bimore rritet deri në 30 cm në muaj dhe mund të arrihet brenda një viti një shumë prej deri në katër metra. Amazingly, të gjitha pjesët e pemës janë përdorur. Banorët e vendeve ku Moringa rritet, kanë zbuluar pavarur pronat e dobishme e Moringa për mirëqenien e tyre dhe të aplikuar.

Gjethet e Moringabaumes mund të hahen të papërpunuara dhe të freskëta si sallatë – ose zier gjethet si një perime. Gjithashtu, salcat dhe supave mund të jenë të përgatitur nga gjethet. Ata shije turshi shumë mirë dhe të formojnë një burim i shkëlqyer i vitaminave. Të lakër kanë shije dhe djegësirë ​​rrepkë dhe mund të përdoret për erëza apo diçka ngrënë. E lë të thata mund të jenë të përgatitur një pluhur shumë kalori, ushqim apo pije mund të jetë shtuar si një shtesë diete të vlefshme. Gjithashtu mund të mblidhen miell Sun, që të marrë mallrat e pjekur një vlerë të lartë ushqyese.

Fara e fruti i pemës Moringa janë pak më të mëdha se sa një mjegull dhe gjithashtu mund të jetë i gatuar si bizele apo pjekur si arra dhe ngrënë më pas. Nga fara mund të fitohet vaj me cilësi të mirë. Ajo është krahasuar shpesh me vaj ulliri, por ka një pikë të lartë Moringaöl ngrohjes se vaj ulliri. Moringaöl është vlerësuar shumë në industrinë kozmetike. Në antikitet Moringaöl ishte shumë popullor në mesin e grekëve. Ndoshta nga ana e pronës për të eliminuar odors trupit.

18 nga 20 aminoacidet dhe minerale shumë
Moringa është konsideruar nga larg uzinës më të kalori. Moringa përmban 18 e 20 acidet amino njohur. Amino Acidet janë komponente të rëndësishme kur është fjala për transportin e oksigjenit, koncentrim dhe funksionin e trurit. Ata mbështesin punën mendore dhe janë për funksionin e trurit të mirë është shumë e rëndësishme.

Minerale dhe vitamina Përmbajtja e komponentëve të bimëve janë të mëdha: Moringa përmban 4 herë më shumë vitaminë A se karrota – dhe në këtë mënyrë ndihmon për të parë person më të mirë. Moringa është e pasur me vitaminë E dhe është e lartë në përmbajtje hekuri. Kombinimi dhe përbërja e përbërësve të pema MORINGA është përqendruar shumë dhe balancuar. Sun produkteve Moringa përveç shumta papastërtitë efektive mesme bimëve pas ushqyesve: 2 herë sa më shumë proteina si soje, 7 herë më vitaminë C sa portokall, 4 herë më vitaminë shumë një në karrota, katër herë si kalcium sa qumësht, 3 herë më kalium si banane shumë si dhe sasi shumë të mëdha të klorofilit natyrore, e cila i jep trupit një shumë energji të lehta. Moringa gjithashtu ofron një përqindje shumë të lartë të acideve yndyrore unsaturated natyrore (omega-3, -6 dhe -9) që mund të ndihmojnë sistemin tonë imunitar në mënyrë efektive. Moringa përmban pothuajse të gjitha jo-esenciale amino acidet.

Një nga burimet më të mira natyrore të antioksidantë
Radikalet e lira janë shumë të dëmshme për trupin dhe janë përfshirë në Patogjeneza e shumë sëmundjeve. Formimi i rritur i radikaleve të lira është për shkak të, stresi ozonit, rrezatimit UV, dietë e varfër, alkooli dhe duhani përdorimit.

Substancat antioxidant të veprojë si scavengers në trup dhe gjithashtu të ndihmojë me mbrojtje kundër infeksionit. Për shembull, vitaminë C dhe vitaminë E janë antioksidantë të rëndësishëm që mbrojnë qelizat dhe indet gjatë tendosje fizike, duke mbështetur trupin në performancën. Të tilla anti-inflamator agjentë punojnë më mirë kur kombinohet me substanca të ngjashme të tjera natyrore bioactive. Në këtë mënyrë një efekt shumë më të madhe është marrë kur vetëm njëri prej këtyre substancave.

Moringa përmban 46 substanca antioksiduese dhe prandaj është një nga burimet kryesore natyrore të antioksidantë. Antioksidantë gjenden në Moringa: Vitamina A, C, E, K, magnez, zink, selen, leucine, choline, zeatin, klorofil, beta-sitosterol, kampferol, quercetin, rutin, caffeoylquinic acid, lutein, zeaxanthin, glutathione, carotene beta, carotene alfa dhe të tjera carotenes stigmasterol.

Vlerat e larta ORAC e Moringablätter
Vlera ORAC (oksigjen Absorbance radikale kapaciteteve) të tregojë shkallën në të cilën një substancë biologjike pengon një radikal të lirë. Me matjen e vlerës së ORAC mund të përcaktuar se cila Lebens-/Nahrungsmittel kanë pronat antioxidant veçanërisht të mira. Moringa shkëlqen këtu me një vlerë prej rreth 46.000 njësi ORAC për 100 gram, Departamenti Amerikan i Bujqësisë rekomandon që merren çdo ditë 3000-5000 njësi ORAC. Në fakt të marrë tetëdhjetë për qind e popullsisë është më pak se 1000 njësi në ditë për veten e tyre. Prof Dr Klaus Becker i Universitetit të Stuttgart-Hohenheim, ka më shumë se 15 vjet në Moringa projekte kërkimore. Ai pi për vite me simpati Morin Gatee dhe është i bindur se në Moringa është ende një potencial të madh. Sa për bioekuivalences madhe të ushqyesve, ka shumë procese në këtë fabrikë atje që nuk mund të shpjegohet. Shumë studime mbetet përpara. Shumë e rëndësishme shpërndarjen e produkteve të Moringa: Një shitje e Moringa pluhur do të bien për informacionin e fundit në bazë të Rregullores së Ushqimit roman. Para se të sjellë në treg, ajo duhet pra si një “ushqim roman” janë të aktivizuara.

Sekreti i Moringa
Fara, lë dhe pluhur i Moringabaumes janë reale dhe jetike furnizuesit lëndë ushqyese materiale mund të konkurrojnë në të cilën nuk ka fruta ose perime të tjera. Moringaprodukte përmbajnë më shumë proteina sesa vezët, kalium më shumë se banane, C më shumë se vitaminë portokall, duke tejkaluar Vitamina A përmbajtjen e karrota dhe përmbajtje kalciumi i qumështit nga një shumëfish.
Përveç kësaj, bimore përmban një shumë të klorofilit pigment gjelbër bimëve, minerale shumë, vitaminë E, gjithashtu. Të gjitha amino acidet esenciale dhe acidet yndyrore të pangopura të lartë në një të balancuar Shumë phytochemicals dhe antioksidantë Moringa të bëjë një gjë të rrumbullakët për shëndetin.
Zeatin përbërës siguron që përbërësit janë të absorbohet mirë nga trupi. Zeatin hap qelizat në mënyrë që ushqyesve janë kanalizuar atje, ku ata janë të nevojshme.

Përparësitë

1) kalcium për të shëndetshëm dhëmbët dhe kockat
Moringa është e pasur me kalcium të vlefshme, e cila është e rëndësishme për një kockë të qëndrueshme dhe dhëmbët. Ndryshe nga produktet e qumështit, kalcium e bimëve Moringa është zhytur me lehtësi nga trupi. Veçanërisht për gratë shtatzëna, gratë lactating, fëmijët, atletët do të përfitojnë. Dhe parandalimin e osteoporozës ose humbjen e eshtrave në rastin akute të Moringa është i rekomanduar.
2) Burimi Perfect proteinave
Moringa përmban 18 e 20 acidet amino aktuale njohura. Amino acidet nga trupi metabolizes proteina e saj, e cila është e rëndësishme, ndër të tjera për prodhimin e hormoneve, enzimave dhe antitrupat dhe për zhvillimin e kockave, muskujve, dhëmbëve, indeve lidhës dhe enëve të gjakut. Një pjesë e amino acideve të njohura si thelbësor, sepse trupi nuk mund të prodhojë vetë dhe për këtë arsye e varur nga furnizimi i jashtëm me konsum të ushqimit.
Moringa përmban edhe të gjitha amino acidet esenciale, duke përfshirë histidine dhe arginine, të cilat janë të vlefshme për fëmijët në rritje si thelbësore. Moringa është një burim i përkryer i proteinave për fëmijët, foshnjat, nënat gji, gratë shtatzëna, vegjetariane, vegans dhe atletët. Dhe gratë në menopauzë dobi nga kjo përmbajtjes balancuar amino acid.
3) Për më shumë pushtet dhe durimin
Për shkak të përmbajtjes së lartë të beta-carotene, vitaminë E, C dhe hekuri Moringa siguron një furnizim të mirë të oksigjenit në tru dhe mbështet formimin e hemoglobinës në gjak. Kjo stimulon qelizat e trurit dhe përqendrimi dhe asetet e performancës rritet.
4) antioksidantë për të parandaluar plakjen e parakohshme
Antioksidantë të ndihmuar pastroj dëmtimin e mjedisit dhe toksinave nga ushqimi dhe bëjnë ato të padëmshme. 46 Bimore Moringa antioksidantë janë zbuluar, të tilla si selen, vitaminë E dhe C. Moringa ndihmon sytë pasionuar, plakjen e parakohshme e lëkurës dhe për të parandaluar dobësi të ndryshme të moshës.
5) Të tjera
Përveç kësaj, bimore Moringa ka karakteristika shumë më pozitive. Bimëve mund të përdoren si ushqim në dietën e kafshëve për pastrimin e ujit të pijshëm të ndotur dhe shërben si një pleh biologjik. Më shumë rreth këtyre aspekteve të bimëve këtu >>

Sugjeruar
I impiantit Moringa, të dy lulet, gjethet, frutat dhe farat janë ngrënë. Për më tepër, të marra pluhur nga gjethet dhe fara të naftës për konsum njerëzor. Lënia fara mbinë, ata marrin një shije të mprehtë përngjan paksa e rrikë. Frytet e shijes pemë si asparagus, dhe lule të ketë një shije kërpudha-si.
Në mënyrë që të rrisë përmbajtjes ushqyese të ushqimeve, produkti i përftuar nga gjethet e bimëve pluhur mund të jepet ushqim dhe pije. Recommended rreth 2-3 teaspoons e pluhur Moringa në ditë.
Dragonspice.de jonë partner shihni pluhur dhe fara të bimëve >> Moringa
“Pema Moringa është jashtëzakonisht e dobishme kundër sëmundjeve të lidhura me dietë -. Nje fenomen në mesin e bimëve ushqimore dhe medicinale” Prof Klaus Beker të qendrës tropikale të Universitetit të Hohenheim
“Moringa oleifera është një gjithë-natyrore, të lira dhe të arritshme multi-vitaminë.” [Dhe] “Nëse unë kam për të kryer veten në një fabrikë që ka dobi maksimale për njerëzimin, do të ketë vështirësi në gjetjen e një të mirë si Moringa.” Dr Lowell J. Fuglie, drejtor i Kishës World Service
Përsëri përmbledhur Moringa është përdorur si një:
Burimi i ushqimit për njerëzit:
Dietë kryesore dhe si Nahrungsergänzung. (Gjethe, fruta, fara, gjakderdhje, naftës dhe pluhur nga gjethet) e ngrijë-tharë Moringa oleifera Kapsula Blattulver
Sprösslinge shijen si rrikë dhe fruta si asparagus.
Mjekësia: Blater, gjakderdhje, fruta, fara, twigs, leh, rrënjë, vaj, pluhur e lë.
Ushqimit të kafshëve: Kafshët që marrin Moringa si një shtojcë ushqimore (2 kg në ditë) të marrë një shumë peshë (deri në 32%). Lopë jep 43-65% më shumë qumësht.
Moringa mund të verfüttert edhe për kafshët shtëpiake.
Në bletari: Pema Moringa mund të genügendem shi blühen gjatë gjithë vitit. Lule japin një mjaltë të bukur.
Për të Ölherstellung: moringa vaj, e cila është nxjerrë nga farat, është një nga Ole mirë për industrinë kozmetike. Vaj ushqimor, pasi ka vlerat më të mira në omega-9-Fettsäuren.
Si Pflanzendünger / Ushqimi: bimët që janë mbulua me Moringa japë zgjidhje (25 ml për bimë), një rritje jepnin prej 20 deri 35%. Bimët dhe frutat janë të fortë dhe rezistent ndaj të gjitha llojet e sëmundjeve dhe mikroorganizmave. Ajo gjithashtu mund të aplikohet në kopsht dhe Indoor.
Si një burim alternative të energjisë dhe ndotjes kontrollit: Moringa rritet në klimat tropikale, deri në 30 cm në muaj. Një acre
Moringa siguron deri në 700 ton në vit biomasës.
Nga vaj Moringa mund një cilësi të lartë bionaftë.
Gjëja e veçantë në lidhje Moringa oleifera është se interesi i shkencëtarëve perëndimorë organizatave përgjegjëse dhe human është i madh tani.
Mbrojtja Antioxidative nga Moringa fletë pluhur Sipas tabelës ndërkombëtarisht führenden punës në capacitances antioxidant e ushqimeve bimore (matur me metodën e ORAC, publikuar nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë në vitin 2007) ende vetëm 12 ushqime të përdorura janë të njohura, për 100 gram të lëndës së thatë të paktën 9000 ORAC -njësi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x